PCP-WISE

Casper de de Brouwer 10-07-2025
247 keer bekeken 0 reacties

Het Waterschapshuis werkt samen met STOWA aan een Europees innovatieproject: PCP-WISE. Dit project, geïnitieerd door de Europese Commissie, stimuleert marktpartijen om nieuwe toepassingen te ontwikkelen op basis van satellietdata voor het Europese water-bodem-vegetatie-systeem.

Projectleider

Joost Buntsma

Projectteam

Joost Buntsma, Hans van Leeuwen (STOWA), Arnoud Gringhuis, Besime Aydin, Casper de Brouwer, Jeroen de Bruin, Roland van de Boel & Liset Stobbe

Organisatie(s)

Het Waterschapshuis
STOWA

Bedrijfsfunctie

Calamiteitenzorg

Thema

Klimaatadaptatie
Waterveiligheid

Technologie

Drones en satellieten
Kunstmatige intelligentie

Projectfase

Implementatie/uitrol

Status

Lopend

 

Innovatieve satellietdata voor slimmer waterbeheer in Europa

Het Waterschapshuis werkt samen met STOWA aan een Europees innovatieproject: PCP-WISE. Dit project, geïnitieerd door de Europese Commissie, stimuleert marktpartijen om nieuwe toepassingen te ontwikkelen op basis van satellietdata. Voor deze ontwikkeling is ruim achttien miljoen euro beschikbaar gesteld.

Door klimaatverandering worden de uitdagingen voor waterbeheer groter. Deze stoppen niet bij de grens. Een van de kernideeën achter PCP-WISE is dat satellietwaarnemingen, gecombineerd met veldmetingen, waardevolle inzichten bieden in de toestand en ontwikkeling van het water-bodem-vegetatie-systeem. Daarmee kunnen waterbeheerders beter inspelen op droogte en wateroverlast. Zowel in voorbereiding als tijdens een crisissituatie.

De technologie achter dit systeem combineert satellietbeelden met veldmetingen, hydrologische modellen, weersvoorspellingen en kunstmatige intelligentie. Dat levert waardevolle inzichten op. Hoewel in verschillende landen al wordt geëxperimenteerd met dit soort toepassingen, ontbreekt een Europese aanpak.

Het project richt zich op de levering van bruikbare informatie. De belangrijkste doelstellingen zijn: 

  • Dagelijkse monitoring van het bodemvochtgehalte tot 1,5 meter diepte met een resolutie van 100-250 meter. 
  • Identificatie van extreme omstandigheden zoals droogte en wateroverlast en de impact hiervan op verschillende sectoren. 
  • Ondersteuning van waterbeheerders bij het nemen van preventieve maatregelen om schade te beperken. 

Praktische toepassingen voor waterbeheerders 
De verworven informatie helpt bij het inschatten van risico's op: 

  • Bosbranden 
  • Productieverliezen in de landbouw 
  • Overstromingen en infrastructurele schade 
  • Biodiversiteitsverlies 
  • Bodemdaling en funderingsproblemen 
  • Hitte-eilanden in stedelijke gebieden 

Afgelopen juni is een brede marktconsultatie gestart. Vanaf september kunnen consortia hun voorstel indienen. De beoordelingsfase volgt aan het einde van het jaar.

Het project kent verschillende ontwikkelfasen. Uiteindelijk blijven er een of twee oplossingen over die klaar zijn voor gebruik. De Universiteit Twente ondersteunt bij de beoordeling. In 2027 moet het eindproduct beschikbaar zijn voor waterbeheerders in heel Europa.

Afbeeldingen

Reageren

X (voorheen Twitter)

Velden met een * zijn verplicht.

Anti spam controle

We gebruiken CAPTCHA als controlemiddel om spam tegen te houden. Vink de checkbox aan om door te gaan. Mogelijk wordt er gevraagd om bepaalde afbeeldingen te selecteren.
 
Een momentje...
Cookie-instellingen