Duurzame nieuwbouw rwzi Zeist
We zijn gestart met de planuitwerking voor de nieuwbouw van rwzi Zeist. Met de duurzame vernieuwing werken we aan de KRW-doelstellingen waar we aan moeten voldoen en geven we uitvoering aan ambities uit onze Zuiveringsvisie. Omdat de ruimte op het terrein beperkt is en de zuivering van afvalwater tijdens de bouw door moet gaan, zullen de werkzaamheden gefaseerd plaatsvinden.
KRW-doelstellingen 2027 en Zuiveringsvisie 2050
Bij dit project is een grote rol weggelegd voor belangrijke onderwerpen uit de Zuiveringsvisie 2050 en KRW-doelstellingen. Er zal veel aandacht besteed worden aan het hergebruiken van waardevolle stoffen uit het afvalwater, duurzaamheid in het bouwproces en het verminderen van energiegebruik en CO2-uitstoot. Hoewel de plannen nog verder moeten worden uitgewerkt, kunnen we nu al melden dat we stappen zetten richting een duurzame, circulaire, en adaptieve waterzuivering. Samen bouwen we aan een schone en efficiënte toekomst voor de rwzi Zeist.
Wat betekent dit concreet?
Bij de bouw van de rwzi Zeist leggen we de focus op duurzaamheid. We streven naar het terugwinnen van waardevolle grondstoffen uit het afvalwater. Bij de nieuwbouw ontwikkelen we plannen om cellulose uit het influent terug te winnen. Dit doen we al op rwzi Leidsche Rijn. Daarnaast maken we gebruik van de Nereda® technologie in de biologische zuivering, waardoor het mogelijk wordt om alginaat uit het afvalwater te halen en voor nuttige toepassingen in te zetten. De verwijdering van microverontreinigingen uit het afvalwater maakt ook onderdeel uit van het project. We maken hiervoor gebruik van een innovatieve technologie, die is gebaseerd op een combinatie van actief kool en de dosering van ozon.
Bij de bouw zullen de bestaande constructies zoveel mogelijk worden hergebruikt. Waar dit niet kan, wordt ernaar gestreefd gebruik te maken van circulaire of hernieuwbare materialen. Er wordt ook bekeken waar kansen liggen om installatie -onderdelen modulair uit te voeren. Hierbij willen we zoveel mogelijk aansluiten bij het Verdygo concept, dat is ontwikkeld door Waterschapsbedrijf Limburg.
Een en ander heeft zich als volgt vertaald: voor
Energie en Congestie:
o Er komen zonnepanelen met een viertal batterijen die voor een groot deel in de benodigde energie van een werkende zuivering inclusief extra stappen moet voorzien.
o Tijdens de bouw wordt als emissie beperkende maatregel ook een batterij ingezet voor gebruik van elektrisch materieel.
Duurzaamheid en circulariteit:
o Oude onderdelen van de zuivering krijgen een nieuwe functie. Zo wordt de oude beluchtingstank straks gebruikt als voor de installatie voor het verwijderen van medicijnresten.
o 50% van de toegepaste materialen zijn bio-based of hergebruikte materialen. Er wordt o.a. gekeken naar de inzet van GWK-leidingen en zonnepanelen afkomstig van andere waterschappen.
o MKI-scores worden gebruikt voor materiaalkeuzes
o Een aantal objecten wordt modulair opgebouwd (Verdygo)
o De aannemer wil gebruik maken van een bouw hub
o Uit het afvalwater worden zo veel mogelijk grondstoffen gewonnen zoals cellulose