Digitale monitoring bestaande vispassages

23-03-2021
600 keer bekeken 0 reacties

Probleem Delfland heeft de afgelopen jaren diverse vispassages aangelegd. Een deel is steekproefsgewijs onderzocht op de werking. Dit onderzoek is tijdsintensief en daardoor kostbaar.

Projectleider

Peter Jol

Projectteam

Robin van den Assem, Fedor Buckers, Anne Joeppen, Ashil Alemyar, Wil van der Ende

Externe partners

Vislift BV

Organisatie(s)

Delfland

Bedrijfsfunctie

Watersysteembeheer

Thema

Biodiversiteit
Digitale transformatie

Technologie

IoT / sensoren
Kunstmatige intelligentie

Projectfase

Pilot

Status

Afgerond

Aanleiding

Delfland heeft de afgelopen jaren meerdere vispassages aangelegd, maar de werking ervan werd slechts steekproefsgewijs onderzocht. Dit proces is tijdsintensief en kostbaar. Er is behoefte aan structurele monitoring van vismigratie met technieken die langdurig inzetbaar zijn. Daarnaast ontbreekt nog veel kennis over het gedrag van vissen in relatie tot factoren als temperatuur, lokstroom en waterkwaliteit.

Doel

Onderzoek naar digitale technieken die langdurig kunnen worden ingezet voor vismigratieonderzoek en het monitoren van de effectiviteit van vispassages. Dit draagt bij aan beter inzicht in vismigratie en verbeterde ontwerpen voor toekomstige vispassages.

Projectverloop

2021: Een innovatieve aanbestedingsprocedure startte, waarbij twee partijen een Proof-of-Concept ontwikkelden. Vislift BV kreeg de opdracht voor een tweejarige pilot bij Gemaal Voordijkhoornsepolder. Gegevens over visbewegingen, waterkwaliteit en stroomsnelheid werden verzameld en inzichtelijk gemaakt via een centraal portaal voor Delfland.

2022: De meetmodule werd op meerdere locaties ingezet, wat waardevolle inzichten opleverde over de werking van vispassages en resulteerde in veel data.

2024: Een deel van de data werd geanalyseerd en een trainee werd ingezet voor verdere analyses. Het doel is te onderzoeken of de vispassages optimaal functioneren en hoe instellingen verbeterd kunnen worden.

2025: De analyse van de pilotdata wordt in het voorjaar van 2025 afgerond. Als blijkt dat de data kan worden vertaald naar concrete verbetervoorstellen, is de verwachting dat camera’s in de toekomst vaker zullen worden ingezet bij monitoring van vismigratie.

Toepassing

Onderwatercamera’s blijken een veelbelovende techniek voor monitoring. De pilot laat zien welke mogelijkheden en beperkingen cameramonitoring biedt. Zo is het zonder aanvullende data lastig om definitieve conclusies te trekken over de effectiviteit van een vispassage, omdat niet altijd duidelijk is hoeveel vissen er überhaupt willen migreren.

Met deze pilot zet Delfland een belangrijke stap in het verbeteren van vismigratie en het ontwikkelen van efficiëntere monitoringstechnieken

Inzichten

  • Nieuwe technieken bieden kansen: Onderwatercamera’s kunnen waardevolle inzichten opleveren, maar hebben beperkingen zonder aanvullende gegevens.
  • Datagedreven aanpak: Door structurele monitoring ontstaat een beter begrip van vismigratie en de effectiviteit van vispassages.
  • Optimalisatie door analyse: Meer inzicht leidt tot betere ontwerpen en instellingen van vispassages.
  • Samenwerking en innovatie: De combinatie van technologie en praktijkervaring draagt bij aan duurzame oplossingen.

    Afbeeldingen

    Toegevoegde bestanden

    Innovatie

    Reageren

    Op de kaart

    Een momentje...
    Log in om te reageren.

    Velden met een * zijn verplicht.

    Een momentje...
    Cookie-instellingen