Werksessie AI & Vergunningsverlening 26 mei 2026

Ietske Bierema 27-05-2026
72 keer bekeken 0 reacties

Op 26 mei 2026 vond een landelijke werksessie plaats rond de inzet van AI binnen vergunningverlening. In totaal namen 27 deelnemers vanuit 13 waterschappen deel aan deze bijeenkomst, aangevuld met vertegenwoordiging vanuit SAW@, het LOVH en het Waterschapshuis.

De groep bestond uit een brede mix van profielen, variërend van vergunningverlening, informatievoorziening en innovatie tot data en techniek. Juist deze multidisciplinaire samenstelling maakte het mogelijk om het vraagstuk vanuit verschillende perspectieven te verdiepen.

De centrale doelstelling van de sessie was: Het verder aanscherpen van de vraagstelling én het bepalen van de scope voor een gezamenlijk vervolgtraject, met als concreet doel het ontwikkelen van één of meerdere Proof of Concepts (PoC’s).

Van context naar concrete vervolgstappen

De werksessie op 26 mei was opgebouwd langs een aantal stappen, waarbij deelnemers van inspiratie en gedeeld begrip toewerkten naar concrete input voor een vervolgtraject rond AI in vergunningverlening.

De opzet van de dag volgde een duidelijke lijn:
inspireren → verdiepen → concretiseren → committeren

Met als resultaat: een stevig fundament voor de volgende stap: het ontwikkelen van PoC’s op basis van gedeelde, risicovolle aannames.

Van aannames naar PoC

In opdracht van het DIT-beraad gaat het team van het Ontwikkelthema Waterschappen aan de slag met:

Het vertalen van de opgehaalde risicovolle aannames naar één of meerdere PoC-voorstellen

Deze voorstellen worden op 25 juni gepresenteerd aan het DIT-beraad voor verdere besluitvorming.

De bijeenkomst liet zien dat er binnen de waterschappen veel energie, kennis en ambitie is om gezamenlijk stappen te zetten in de toepassing van AI.

Door inzichten te bundelen en gericht te experimenteren via PoC’s, ontstaat een stevige basis voor verantwoorde, schaalbare en impactvolle inzet van AI binnen vergunningverlening.

Voor meer informatie over dit traject kan je terecht bij het DIT-beraadslid van jouw waterschap of contact opnemen met Boris Everwijn

Alle informatie inclusief de presentaties van de eerdere trajecten wordt op deze pagina gedeeld.

Afbeeldingen

Reageren

Log in om te reageren.

Velden met een * zijn verplicht.

Een momentje...
Cookie-instellingen